Dodana: 22 grudzień 2009 08:41

Zmodyfikowana: 22 grudzień 2009 08:41

Człowiek – Nowoczesność – Duchowość, czyli III Sympozjon w Supraślu

W dniach 9-10 listopada 2007r. w Supraślu odbył się po raz trzeci Sympozjon „Warto zapytać o kulturę”, organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przy współpracy Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Hasło tegorocznego Sympozjonu brzmiało „Człowiek – Nowoczesność – Duchowość”.


fot. W. Kwiatkowski

Marszałek Województwa Podlaskiego Dariusz Piontkowski powitał zaproszonych gości:
- Jest mi niezmiernie miło przywitać wszystkich uczestników kolejnego, trzeciego już Sympozjonu z cyklu „Warto zapytać o kulturę”. Cieszę się, że przyjęliście Państwo moje zaproszenie. Hasło tegorocznego Sympozjonu - to temat niezwykle ważny w dzisiejszym jakże trudnym świecie. Myślę, że będziemy słuchać i rozmawiać o nas, o naszych rozterkach, dylematach, o transformacji naszego życia, o tym kim jesteśmy w dzisiejszym świecie a kim będziemy jutro, czy posiadamy umiejętność życia.
Jestem przekonany, że przygotowane przez naszych gości wystąpienia, stworzą niezwykły klimat do rozmów i dyskusji.

W spotkaniu udzia uczestniczyło wiele wybitnych postaci, jak: filozof, prof. Tadeusz Gadacz z Polskiej Akademii Nauk, ks. dr Henryk Paprocki – rzecznik prasowy Kościoła Prawosławnego w Polsce, redaktor „Polityki” – Edwin Bendyk. Uczestnicy mają okazję wysłuchać interesujących referatów związanych z tematyką Sympozjonu.

Sympozjon „Warto zapytać o kulturę” został zainicjowany w 2005 roku przez środowiska twórcze oraz władze województwa podlaskiego jako długofalowy program, stanowiący istotną część strategii rozwoju regionalnego. Tematem pierwszej edycji sympozjonu, było budowanie tożsamości regionalnej w oparciu o kulturowe dziedzictwo i współczesne wyzwania stojące przed Polską i regionem Podlasia. Kolejne spotkanie poświęcone było perspektywom współpracy ludzi kultury i przedsiębiorców na rzecz wspólnego celu, jakim jest rozwój regionalny w sferze zarówno gospodarczej jak i duchowej.

Celem Sympozjonu jest również umożliwienie spotkania i wymiany poglądów osób związanych z kulturą pracą, twórczością, działalnością społeczną, naukową – z województwa podlaskiego oraz spoza regionu. Ważne są również więzi międzypokoleniowe, które mają szanse w czasie tego spotkania zaistnieć.

Uczestnikami Sympozjonu byli m.in. dyrektorzy instytucji kultury działających na terenie województwa podlaskiego, twórcy, działacze organizacji pozarządowych, pracownicy naukowi z uczelni białostockich i warszawskich.

Uczestnicy Sympozjonu z wielkim zainteresowaniem i uwagą wysłuchali znakomitych referatów zaproszonych gości. Dyskusja toczyła się wokół problematyki  miejsca człowieka we współczesnym świecie, zagrożeń spowodowanych dehumanizacją życia a także możliwości rozwoju m.in. dzięki nowym technologiom komunikacyjnym. Sympozjon zakończył się  propozycjami tematów kolejnych spotkań. Miejmy nadzieję, że 70 uczestników tegorocznej debaty zostało zainspirowanych do udoskonalania swojej pracy i działalności. Edwin Bendyk , autor jednego z wykładów zaprasza do dyskusji na temat sympozjonu na swoim blogu: http://bendyk.blog.polityka.pl/?p=358

***

Jednym z owoców spotkania będzie kolejna publikacja (pierwsza wydana została w roku 2005) z cyklu „Warto zapytać o kulturę”, której zawartość dotyczyć będzie tematu II i III Sympozjonu.




Patronat medialny: Wrota Podlasia

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook